
- Występowanie
Najbardziej znaczące złoża akwamarynu znajdują się w Brazylii i rozproszone są po całym kraju. Piękne okazy znajdowane są też w Rosji, Nigerii, Namibii, Tanzanii, USA i w Indiach. W Europie minerał ten występuje głównie we Włoszech. Największy okaz tego minerału o długości 4,5 metra i masie 110 kg został znaleziony w 1910 roku w Brazylii.
- Warto wiedzieć
Nazwa akwamaryn pochodzi od barwy morskiej wody (łac. aqua marina). Najbardziej pożądany jest głęboki błękit.
Twardość akwamarynu to 7,5 – 8 w skali Mohsa. Akwamaryn to jasnoniebieska lub zielononiebieska, rzadziej ciemnoniebieska, przezroczysta odmiana berylu stanowiąca wysoko ceniony kamień szlachetny. Niektóre kryształy akwamarynu wykazują efekt kociego oka, a wyjątkowo rzadko asteryzm w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Akwamaryny należą do minerałów rzadkich.
Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:
- Znaczenie
Jest kamieniem żeglarzy i wszystkich którzy podróżują szlakami wodnymi. Jest symbolem morza. Akwamaryn ujawnia korzystne działanie szczególnie wśród osób wrażliwych. Symbolizuje także pokój na świecie. Ponadto sprzyja przyjaźniom i wierności uczuć. Ludzie intuicyjnie noszą ten kamień w kryzysowych fazach swojego życia, ponieważ daje nadzieję na przetrwanie.
- Działania lecznicze
W sferze dolegliwości fizycznych okazuje się pomocny w przypadku nerwobólów, bólów zęba, kaszlu i kłopotów z oczami. Warto sięgać po niego także w przypadku chorób tarczycy i przeziębieniach. Noszącej go osobie akwamaryn ułatwia wyrażanie uczuć i realizowanie marzeń. Przynosi duchowe oczyszczenie, umacnia bezinteresowną miłość.
- Obróbka i pielęgnacja
Akwamaryn można często przemywać wodą i wystawiać na słońce.
- C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
- K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
- J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
- H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004