
- Występowanie
Afganistan jest najbardziej znanym miejscem występowania lapis lazuli. Kamień ten wydobywany jest tam już od ponad 6000 lat. Lapis lazuli występuje w Afganistanie wysoko w górach, w czarnych i białych wapieniach. Duże, jasnoniebieskie otoczaki lapis lazuli znajdowane są w korytach rzek wpadających do południowego Bajkału w Rosji. Jasno zabarwiony lapis lazuli wydobywany jest w Andach w Chile. Bardzo ciemny występuje w Górach Skalistych w Kolorado. Lapis lazuli występuje ponadto w Kalifornii, Birmie, Angoli, Pakistanie i Kanadzie (kanadyjski lapis lazuli jest szaroniebieski z jaskrawo niebieskimi plamami).
- Warto wiedzieć
Nazwa lapis lazuli pochodzi od Arabskiego słowa azul ‘niebieskie niebo’ i łacińskiego określenia lapis ‘kamień’. Lapis lazuli powstaje w wyniku procesu przekształcania się wapnia w marmur. Ma ziarnistą strukturę i stopień twardości od 5 do 6 w skali Mohsa.
Lapis lazuli, zwany również lazurytem, ma barwę od zielonkawoniebieskiej do ciemnopurpurowoniebieskiej. Najwyżej cenione są okazy o równomiernie rozłożone barwie niebieskiej z połyskującymi gdzieniegdzie złocistymi ziarenkami pirytu.
Dawniej rozcierano ten kamień na proszek, który służył jako naturalny barwnik – ultramaryna (od 1828 barwnik ten wytwarzany jest syntetyczny).
Caryca Katarzyna II poleciła wyłożyć jedną z komnat swego pałacu lapis lazuli i bursztynem. Bogate dekoracje wykonane z tego kamienia można znaleźć także w zamkach bawarskiego króla Ludwika II.
Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:
- Znaczenie
Kamień ten umacnia silną wolę, inspiruje i pomaga w zwalczaniu melancholii. Poprawia zdolność koncentracji i jasność umysłu, jest też kamieniem przyjaźni. Oprócz tego jest źródłem spokoju i nabywanie mądrości życiowej, zapewnia też pozytywne oddziaływanie na otoczenie.
- Działania lecznicze
Lapis lazuli doskonale sprawdza się w zwalczaniu nastrojów depresyjnych, obniża ciśnienie, łagodzi bóle głowy i wzmacnia siły obronne organizmu.
- C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
- K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
- J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
- H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004