Lapis lazuli

0
Lapis lazuli
  • Występowanie

Afganistan jest najbardziej znanym miejscem występowania lapis lazuli. Kamień ten wydobywany jest tam już od ponad 6000 lat. Lapis lazuli występuje w Afganistanie wysoko w górach, w czarnych i białych wapieniach. Duże, jasnoniebieskie otoczaki lapis lazuli znajdowane są w korytach rzek wpadających do południowego Bajkału w Rosji. Jasno zabarwiony lapis lazuli wydobywany jest w Andach w Chile. Bardzo ciemny występuje w Górach Skalistych w Kolorado. Lapis lazuli występuje ponadto w Kalifornii, Birmie, Angoli, Pakistanie i Kanadzie (kanadyjski lapis lazuli jest szaroniebieski z jaskrawo niebieskimi plamami).

  • Warto wiedzieć

Nazwa lapis lazuli pochodzi od Arabskiego słowa azul ‘niebieskie niebo’ i łacińskiego określenia lapis ‘kamień’. Lapis lazuli powstaje w wyniku procesu przekształcania się wapnia w marmur. Ma ziarnistą strukturę i stopień twardości od 5 do 6 w skali Mohsa.

Lapis lazuli, zwany również lazurytem, ma barwę od zielonkawoniebieskiej do ciemnopurpurowoniebieskiej. Najwyżej cenione są okazy o równomiernie rozłożone barwie niebieskiej z połyskującymi gdzieniegdzie złocistymi ziarenkami pirytu.

Dawniej rozcierano ten kamień na proszek, który służył jako naturalny barwnik – ultramaryna (od 1828 barwnik ten wytwarzany jest syntetyczny).

Caryca Katarzyna II poleciła wyłożyć jedną z komnat swego pałacu lapis lazuli i bursztynem. Bogate dekoracje wykonane z tego kamienia można znaleźć także w zamkach bawarskiego króla Ludwika II.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Kamień ten umacnia silną wolę, inspiruje i pomaga w zwalczaniu melancholii.  Poprawia zdolność koncentracji i jasność umysłu, jest też kamieniem przyjaźni.  Oprócz tego jest źródłem spokoju i nabywanie mądrości życiowej, zapewnia też pozytywne oddziaływanie na otoczenie.

  • Działania lecznicze

Lapis lazuli doskonale sprawdza się w zwalczaniu nastrojów depresyjnych, obniża ciśnienie, łagodzi bóle głowy i wzmacnia siły obronne organizmu.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl