Jak dbać o srebro?

0
Jak dbać o srebro?

Każdy kto lubi kolekcjonować srebrną biżuterię, prędzej czy później spotka się z tym problemem. Co zrobić gdy nasze ulubione srebrne kolczyki, łańcuszki czy srebrne pierścionki ściemnieją i stracą swój blask... Jest na to kilka sposobów, które opisuję poniżej.

Biżuteria srebrna z upływem czasu ciemnieje na skutek tworzenia się na powierzchni warstwy czarnego siarczku srebra. Odpowiadają za to związki siarki (głównie tlenek siarki zawarty w powietrzu), a proces zachodzi tym szybciej im bardziej zanieczyszczone jest powietrze. Często też ciemnieje biżuteria zabrudzona mydłem, perfumami czy kosmetykami. Zdarza się, że srebro zmienia barwę także w kontakcie ze skórą o określonym pH, jest to jednak cecha bardzo indywidualna.

 

Jeżeli chcemy żeby biżuteria srebrna jak najdłużej cieszyła nasze oko powinniśmy:

- zawsze zdejmować biżuterię przed kąpielą w basenie, morzu czy wannach siarkowych ;)

- zakładać biżuterię na suche i czyste ciało, dopiero po wchłonięciu balsamu czy kremu do rąk

- przechowywać kolczyki czy srebrne łańcuszki w zamkniętych szkatułkach, ograniczając dostęp powietrza (można dodatkowo umieścić biżuterię w woreczkach strunowych, tak by nie stykała się z innymi metalami); zdecydowanie nie poleca się trzymania biżuterii w łazience gdzie jest cieplej i wilgotność jest wyższa.

 

Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym, ale można go nieco opóźnić pokrywając biżuterię warstwą innego metalu np. rodu. Proces ten nazywa się rodowaniem. Przy tej metodzie odcień srebra jest odrobinę ciemniejszy niż bez rodowania. Taka biżuteria nie ciemnieje i ma ładny połysk dopóki warstwa rodu jest utrzymana. Proces można ponawiać jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

Srebro można także oczyścić w domu. Jest na to kilka sposobów. Pamiętajmy by łańcuszki, kolczyki czy srebrne bransoletki zawsze czyścić miękką ściereczką z mikrofibry, należy unikać szorstkich ręczników ponieważ mogą zniszczyć powierzchnię srebra. Nie należy również stosować gumowych rękawiczek podczas odświeżania biżuterii.

  • Najpopularniejszą metodą jest czyszczenie srebra pastą do zębów, często za pomocą płatka kosmetycznego czy patyczka do uszu. Można czyścić fragmenty biżuterii bez konieczności zanurzania całości. Proces ten jest bezpieczny dla biżuterii z kamieniami naturalnymi. Pocieranie i stosowanie pasty do zębów może czasem zniszczyć powierzchnię srebra, zwłaszcza jeśli pasta zawiera mikrogranulki, ma wybielać zęby lub zawiera duże ilości sodu. Nie stosujmy szczoteczki do zębów.
  • Metoda bezpieczna dla srebra, kamieni szlachetnych i z zastosowaniem materiałów dostępnych w każdym domu to sól+folia aluminiowa. Do szklanej miski (nigdy metalowej!) wyłożonej folią aluminiową, wlewamy gorącą wodę z solą (5 łyżeczek na 1 litr wody). Wkładamy część biżuterii (nie za dużo, bo proces będzie osłabiony). Po ostygnięciu wody, wyjętą biżuterię należy nieco opłukać i dokładnie osuszyć.
  • Gotowe płyny do czyszczenia srebra – chemicznie pozbywają się ciemnej warstwy, wyczuwalna jest woń siarki po całym procesie. Metoda nieodpowiednia dla biżuterii z kamieniami naturalnymi, ale dobra do łańcuszków – bardzo dokładne czyszczenie zajmuje 5 sekund, następnie należy przepłukać srebro pod bieżącą wodą.
  • Ściereczki do czyszczenia biżuterii srebrnej i złotej, również z kamieniami - delikatne dla biżuterii, dostępne tu https://mimsstudio.pl/inne/sciereczka-do-czyszczenia-bizuterii

 

Te sposoby są sprawdzone – korzystam z nich także przy konserwacji Mimsów. A jakie inne sposoby czyszczenia srebra polecacie? Napiszcie jak dbacie o swoje łańcuszki, naszyjniki, srebrne bransoletki, kolczyki i pierścionki.

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl