Kolor kamieni: czerwony

0
Kolor kamieni: czerwony

Biżuteria z kolorowymi kamieniami

Bardzo często piszecie do mnie, że interesują Was konkretne odcienie kamieni. Naturalna zieleń, błękit, pudrowy róż czy głęboka czerń. Zawsze wyszukuję dla Was konkretne okazy w wybranej kolorystyce, ale postanowiłam przygotować też krótki poradnik – jak poruszać się po odcieniach. Zapraszam w krótką podróż po wszystkich kolorach tęczy (i nie tylko!).

 

CZERWONY (kamienie naturalne o czerwonej barwie to np. karneol, koral, rubin, granat, jaspis, spinel, kwarc truskawkowy)

 

Czerwień to królowa barw, kolor miłości, odwagi i pewności siebie. To oczywiście jeden z kolorów podstawowych budzących całe spektrum skojarzeń, emocji i silnych wrażeń. To kolor o największej długości fali, w związku czym nasz mózg zużywa najwięcej energii do przetworzenia tej barwy, w porównaniu z innymi kolorami. Czerwony przyciąga uwagę, działa pobudzająco, jest kolorem o wielkiej intensywności emocjonalnej, to kolor namiętności i agresji. To najgorętsza ze wszystkich barw – kolor życia, nazywany też kolorem kolorów, ale mało kto wie, że jego polska nazwa pochodzi od... larwy! Tak, to larwa owada znanego jako czerw polski – a czymże charakteryzuje się ten owad? Otóż wyrabianego z niego przed laty koszenilę – czyli barwnik służący do barwienia tkanin. Swego czasu Polska była największym eksporterem tego barwnika, a Polska szlachta nosiła buty i szaty barwione właśnie na krwistoczerwony kolor.

Barwa ta kojarzy się z tysiącem rzeczy – w zależności od kraju i regionu, kultury i religii, tradycji i upodobań. To kolor pomocy i charytatywności (Czerwony Krzyż, Caritas, WOŚP – wszystkie te organizacje używają właśnie koloru czerwonego kojarzącego się przecież z sercem i dobrocią). Również apteczki domowe czy samochodowe są często czerwonego koloru.

To także tradycyjny kolor samochodów sportowych – Ferrari czy Porsche właśnie w kolorze czerwonym dostaje pełnię swojego znaczenia – dynamizmu, energii, aktywności, mocy. Ale to też kolor komunizmu (szczególnie w Europie), rewolucji i wojny. A czy ktoś wyobraża sobie Walentynki bez koloru czerwonego? Albo Święta Bożego Narodzenia? Za to ostatnie akurat może odpowiadać też Coca-Cola nieodmiennie kojarząca się właśnie ze Świętami i postacią Mikołaja w czerwonej szacie i czapce. Idąc dalej – czerwony to kolor ostrzegawczy, informujący o zagrożeniu (np. znaki drogowe, ogień czy krew), ale też miłości (czerwona róża, czerwone wino), erotyzmu (czerwone usta, czerwone szpilki) i seksapilu.

Ze wszystkich badań wynika, że to kolor czerwony najmocniej wpływa na człowieka. Dlatego jest tak często wykorzystywany w reklamach – bo to kolor impulsywnych decyzji, wyprzedaży i promocji. Ta barwa wyróżnia się na tle innych, przyciąga uwagę i działa bardzo stymulująco. Po kolor czerwony sięgają wspomniana już Coca-Cola, ale też Colgate, Levis, Red Bull, Lego, Netflix czy Orlen.

Jak widzicie kolor czerwony może oznaczać najróżniejsze rzeczy – a dodajmy do tego jeszcze zróżnicowanie kulturowe i okaże się, że czerwień może symbolizować praktycznie wszystko! W Chinach to kolor odpowiedzialny za powodzenia i świętowanie, jest często wykorzystywany na ślubach. Jest symbolem bogactwa, mocy i szczęścia. W kulturach wschodnich symbolizuje radość – szczególnie w połączeniu z białym. Jest kojarzony powszechnie z symbolem Yang – czyli z siłą i energią. Z kolei w Indiach to kolor tradycyjnych sukni ślubnych (kolor czystości). W Hinduizmie symbolizuje pewność siebie i rozwój osobowości.

Przyjrzyjmy się teraz kamieniom naturalnym, które przybierają czerwoną barwę. One również kojarzą się z bogactwem, władzą i pewnością siebie. Dlatego czerwone kamienie często zdobił korony królów czy symbolizowały ich potęgę.

Z królewskimi dobrami kojarzą się z pewnością RUBINY – nazywane kamieniami kamieni (tak jak czerwony to kolor kolorów!). Ich nazwa pochodzi przecież od greckiego słowa ruber – czerwony. Grecy nazywali go matką wszystkich kamieni naturalnych i od setek lat stosowali w celach leczniczych. Rubiny to kamienie niezwykle cenione w jubilerstwie i choć ich barwa waha się między odcieniami różanymi i głęboko krwistymi – to mamy pewność, że zawsze będą przepięknie zdobić każdą bransoletkę, kolczyki czy pierścionek. Czerwone rubiny to idealne wyznanie miłości i dowód naszego zaangażowania. Warto więc zwrócić uwagę na te kamienie szczególnie przy okazji rocznic ślubu i innych ważnych wydarzeń w naszym życiu.

Z czerwienią kojarzą się też niewątpliwie korale – te prawdziwe, naturalne, a nie zrobione z jarzębiny:). To kamienie bardzo popularne i stanowią częstą ozdobę w domowym szkatułkach. Znany już od starożytności, cieszy się sławą kamienia działającego kojąco, uspokajająco. To kamień optymizmu, nazywany także „kwiatem morza” symbolizował bogactwo – jak każdy czerwony kamień! W Polsce służyły do ozdobień tradycyjnego krakowskiego stroju. Obecnie większość korali obrabianych jest we Włoszech, w okolicach Neapolu.

Trio czerwonych kamieni uzupełnia granat – często mylony z rubinem (szczególnie te granaty o czerwonej, połyskliwej barwie). Ozdoby jubilerskie z granatów tworzono już w starożytnej Grecji i Egipcie. Uważa się, że granaty to amulety sprzyjające szczęściu i bogactwu. Dlatego liczni wojownicy wykorzystywali je do ozdobień tarcz i rękojeści mieczy.

 

Kolczyki z czerwonymi kamieniami -> https://mimsstudio.pl/kolczyki/1/default/1/f_at_14_105/1

Pierścionek z czerwonym kamieniem -> https://mimsstudio.pl/pierscionki/1/default/1/f_at_14_105/1

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl