W lipcu i sierpniu 2024 sklep jest wyłączony, w pilnych sprawach zapraszam: kontakt@mimsstudio.pl

Kolor kamieni: niebieski

0
Kolor kamieni: niebieski

Biżuteria z kolorowymi kamieniami

Bardzo często piszecie do mnie, że interesują Was konkretne odcienie kamieni. Naturalna zieleń, błękit, pudrowy róż czy głęboka czerń. Zawsze wyszukuję dla Was konkretne okazy w wybranej kolorystyce, ale postanowiłam przygotować też krótki poradnik – jak poruszać się po odcieniach. Zapraszam w krótką podróż po wszystkich kolorach tęczy (i nie tylko!).

 

NIEBIESKI (kamienie naturalne o niebieskiej barwie to np. szafiry, akwamaryny, lapis lazuli, agaty, topazy, tanzanity, turkusy, kyanity, sodality, apatyty, angelity, turmaliny, iolity, kwarce)

 

Niebieskie kolczyki? Pierścionek z niebieskim okazem? A może biżuteria z błękitnymi kamieniami? Z niebieskimi odcieniami można poszaleć, bowiem wiele kamieni przybiera właśnie taką barwę! Jeśli więc szukasz niebieskiej biżuterii, zerknij na poniższe kamienie, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Przede wszystkim agat – bardzo popularny kamień, który przybiera różne barwy. To symbol udanego życia, a także bogactwa. Ponoć sprawdza się dobrze w przypadkach bólu głowy. W starożytnym Egipcie wykorzystywano go do wytwarzania słynnych skarabeuszy. Największe złoża agatów występują w Brazylii i w Urugwaju, ale można je spotkać także na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Kaczawskim.  Te niebieskie kamienie idealnie odnajdują się choćby w sztyftach. Ale warto zwrócić uwagę także choćby na wyjątkowe agaty druza – niebieskie, błyszczące, idealne jako kamienie imprezowe.

Z nieco wyższej półki warto zwrócić uwagę, co oczywiste, na szafiry. Tych kamieni nie trzeba nikomu przedstawiać, co bowiem innego ma taki niezwykły niebieski kolor? Myśląc: „biżuteria z niebieskim kamieniem” od razu do głowy przychodzi nam właśnie szafir. Jego barwa pomaga zawsze określić miejsce występowania – te ze Sri Lanki są zazwyczaj jasnoniebieskie, prawie fiołkowe lub żółte, a nawet różowe. Niebieskie są znajdowane w Australii, charakteryzują się one głęboką, ciemniejszą barwą, prawie atramentową. Natomiast chabrowe szafiry to domena Kaszmiru (pogranicza Indii i Pakistanu). To kamienie prawdy i mądrości, uważane także za dobry amulet dla wszystkich podróżników. Od lat cieszy się także wielką atencją jubilerów. Wykorzystywany jest do produkcji niebieskich kolczyków, naszyjników i pierścionków. Ja również polecam go do spinek do mankietów – takie niebieski spinki do mankietów o głębokiej barwie to strzał w dziesiątkę. Oczywiście również pierścionki z niebieskim kamieniem zawierają z reguły szafiry, warto jednak sprawdzić także inne możliwości.

Iolit – to mniej znany kamień naturalny, o równie ciekawej niebieskiej barwie co szafir. Iolity wykorzystywane w jubilerstwie potrafią być też ciemniejsze, o barwie prawie jagodowej. Za ich kolor odpowiada bowiem znajdujące się w ich składzie żelazo. Dobrej jakości iolt ani na jotę nie odstaje od bardziej znanych szafirów czy tanzanitów.

No właśnie – tanzanity. Kolejny przykład kamieni idealnych do stworzenia niebieskiej biżuterii. Zostały odkryte dopiero w latach 60-tych XX wieku, a ich jedyne złoża występują w Tanzanii. Jest to bardzo rzadki kamień, a jego złoża niedługo się wyczerpią. Ale to nie tylko dzięki temu są tak cenione w branży jubilerskiej – są też niezwykle piękne, o barwie jasno i ciemnoniebieskiej. Niekiedy mylone są z szafirami, potrafią zachwycić unikatową barwą i zahipnotyzować swoim pięknem. Obecnie bardzo często ozdabiają pierścionki zaręczynowe – dlatego jeśli szukasz pierścionka z niebieskim kamieniem – koniecznie zajrzyj do tanzanitów – obiecuję, że się zachwycisz! Najczęściej kolor tanzanitów określany jest jako fioletowo-niebieski.

Jednymi z najbardziej cenionych niebieskich kamieni są też topazy. To jedne z najstarszych znanych człowiekowi kamieni szlachetnych. Starożytni Rzymianie przypisywali mu pochodzenie od Boga Jowisza, który dodaje człowiekowi mądrości i władzy. Również Egipcjanie uważali go za święty kamień. Topazy mogą występować w najróżniejszych barwach, ale wystarczy spojrzeć na te o odcieniach niebieskich by przekonać się jak silnie przyciągają wzrok swoim ponadczasowym pięknem. Warto wspomnieć, że topazy można znaleźć także na Dolnym Śląsku. Choć oczywiście największe pokłady topazów znajdują się poza Polską – głównie w Brazylii, Australii i USA. Topazy idealnie współgrają ze srebrem i złotem, dlatego moją propozycją są z reguły niebieskie pierścionki z topazami, choć równie pięknie wyglądają w formie łezki w wiszących niebieskich kolczykach.

Nieco głębszą niebieską barwę odnajdziecie natomiast w sodalitach. Granatowe, nieco ciemniejsze, ale równie piękne – zarówno w kolczykach jak i naszyjnikach. To także kamienie, które dzięki swej mocniejszej barwie, pasują do spinek do mankietów.

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl