W lipcu i sierpniu 2024 sklep jest wyłączony, w pilnych sprawach zapraszam: kontakt@mimsstudio.pl

Agat

0
Agat
  • Występowanie

Największe na świecie złoża agatów, z których pozyskuje się okazy o średnicy do kilku metrów występują na południu Brazylii oraz w Urugwaju. Piękne agaty pochodzą też z Chin Indii, Australii, Rosji, USA. W Polsce agaty występują najliczniej na Dolnym Śląsku, szczególnie w górach i na Pogórzu Kaczawskim.

Najpiękniejsze agaty mszyste pochodzą z Indii.

  • Warto wiedzieć

Wielobarwna odmiana chalcedonu. Bardzo ważną cechą agatów jest ich warstwowanie. Barwa poszczególnych pasów agatów bywa przeważnie szara, biała, szaroniebieska, brunatna lub czarna; rzadziej żółta, pomarańczowa, czerwona, niebieska i zielona. Agaty są przeźroczyste do przeświecających, odznaczają się szklistym bądź niekiedy jedwabistym połyskiem.

Ze względu na rodzaj i charakter rozmieszczenia barw, typ budowy pasowej oraz rodzaj rysunku wyróżnia się kilkadziesiąt ich odmian m.in. agaty dendrytowe, mszyste, koronkowe, krajobrazowe, gwiaździste, botswana. Odmianami agatów są także sardonyks, onyks oraz bardzo rzadki agat ognisty.

W Indiach i Tybecie agat służył kiedyś jako amulet, W starożytnym Egipcie wykorzystywano go do wyrobu wizerunków słynnych skarabeuszy.

Agat mszysty do dziś uważany jest przez wszystkich graczy za kamień szczęścia, dlatego można go znaleźć w barze czy szatni niemal każdego kasyna.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Agat uchodzi za symbol bogactwa i długiego, udanego życia. Jest to kamień szczęścia, chroniący noszącą go osobę przed wszelkim złem. Pogłębia też wrażliwość na innych i dodaje sił witalnych. Agaty zapewniają głębokie poczucie bezpieczeństwa.

Agaty (zwłaszcza mszyste) to idealne kamienie dla osób pozostających w ścisłym związku z naturą.

  • Działania lecznicze

Sfery zastosowania agatów są tak zróżnicowane jak jego barwy. Są często wybierane przez kobiety w ciąży. Sprawdzą się także jako skuteczny środek w przypadku bólu głowy, gorączki i kłopotów ze skórą. Agat wpływa także pozytywnie na wzrok oraz wzmacnia i aktywizuje siły obronne organizmu.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl