Ametyst

0
Ametyst
  • Występowanie

Ametyst a o barwie czerwonawej występują głównie na Uralu w Rosji. Kamienie o dobrej jakości pochodzą też z Niemiec Namibii Australii Zachodniej i Zombie. W Brazylii i Urugwaju ametysty występują w pustkach w skałach wylewnych. W USA znane są z wielu stanów, duże kryształy pochodzą z Karoliny Północnej i Maine. Ametysty występują też w Kanadzie oraz na Wyżynie Dekan w Indiach. W Sri Lance ametysty o wysokiej jakości znajdowane są w aluwialnych złożach kamieni szlachetnych.

  • Warto wiedzieć

Barwa ametystu może zmieniać się od jasnofioletowej do ciemnopurpurowej; kamień ten bywa też nierównomiernie zabarwiony – może zawierać pasma bezbarwne lub żółte. Charakterystyczne jest to że z powodu dużej domieszki manganu i żelaza kryształy są najciemniejsze na krawędziach.

Od tysięcy lat władcy kościelni i świeccy korzystali z urody tego kamienia, by dodawać sobie blasku. Ametyst zdobiący pierścienie biskupie nazywany był „kamieniem władzy”. Symbolizował pobożność i cnotę. Germanie uważali go za amulet przynoszący szczęście, tybetańscy mnisi zaś wykorzystywali go do wykonywania długich sznurów modlitewnych. Antyczni żołnierze nosili ametyst nanizany na rzemyki do dodania sobie odwagi.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Ametyst stosowany jest jako kamień zapewniający bezpieczeństwo, dlatego chętnie wyposaża się w niego osoby udający się w podróż.

Ametyst wzmacnia intuicję, obdarza jasność umysłu oraz sprzyja samorealizacji. Dzięki swojej fioletowej barwie pomaga przełamać schematy myślowe. Doskonale nadaje się do medytacji, ponieważ obdarza siłą twórczego myślenia. Ułatwia zawieranie przyjaźni i uznawany jest za kamień, który od słowa nieszczęścia. Jego barwa symbolizuje ponadto mądrość i umiarkowanie sferze duchowej i psychicznej. Sprzyja jasnemu myśleniu i pomaga w pracy nad sobą. Usuwa lęki i nostalgię, ułatwia też odnajdywanie w sobie ukrytych talentów.

  • Działania lecznicze

Ametyst działa antydepresyjnie i kojąco, pomaga rozładować napięcie. Zapewnia spokojny sen wolny od koszmarów. Dobroczynne działanie tego kamienia sprawdza się także w przypadku podrażnień skóry i obniżonego ciśnienia.

  • Obróbka i pielęgnacja

W przeciwieństwie do wielu innych kamieni ametystu nie wolno kłaść na słońcu.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl