Granat

0
Granat
  • Występowanie

Granaty wydobywane są miedzy innymi na Madagaskarze, w Szwecji, Norwegii, Brazylii, Afganistanie, Indiach, na Sri Lance i Południowej Afryce. Szczególnie cenione są granaty pochodzące z Czech.

  • Warto wiedzieć

Granaty są grupą krzemianów o różnej zawartości magnezu, żelaza i wapnia. Można je podzielić na dwa szeregi: jeden tworzą pirop i almandyn, a drugi uwarowit, grossular i andradyt.

Granat o intensywnej połyskliwej, czerwonej barwie uważano kiedyś za rubin. Wojownicy wykorzystywali jego ochronne działanie, wtapiając wyjątkowo piękne i duże okazy kamienia w rękojeści swych mieczy oraz tarcze. W starożytnym Egipcie i Grecji wykonywano z niego ozdoby i biżuterię.

Powszechnie przyjmuje się, że granat używany jako amulet lub talizman sprzyja szczęściu i bogactwu. Przypisywana jest mu też właściwość przyciągania mężczyzn.

Stopień twardości waha się od 7 do 7,5 w skali Mohsa.

Barwa granatów jest rozmaita – brunatne, czerwone, żółte, zielone, czarne, rzadko bezbarwne. Nie spotyka się jedynie granatów niebieskich.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Granat jest kamieniem odpowiednim dla osób potrzebujących nowej nadziei. Symbolizuje on rozkwit po czasie niepowodzeń i przygnębienia. Wiąże się także z namiętną miłością, odwagą i rządzą czynu.

  • Działania lecznicze

Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne granat stanowi cenną pomoc dla ludzi starszych, którzy potrzebują zastrzyku energii. Kamień ten sprawdza się także w przypadku osłabienia pracy serca, dolegliwości dermatologicznych, stanach zapalnych, niedokrwistości.

Jest bardzo odpowiedni dla osób ulegających depresyjnym nastrojom i ponurym myślom.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl