W lipcu i sierpniu 2024 sklep jest wyłączony, w pilnych sprawach zapraszam: kontakt@mimsstudio.pl

Jaspis

0
Jaspis
  • Występowanie

Złoża występują w Australii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Kanadzie, Kazachstanie, na Madagaskarze, w Rosji, Urugwaju i USA.

  • Warto wiedzieć

Jaspis często zalicza się do chalcedonów, jednak czasami ze względu na ziarnistą strukturę traktuje się go jako osobną grupę. Drobnoziarnisty, drobny jaspis zawiera zawsze substancje obce, stąd duże wahania własności fizycznych, również odcień barwy, rysa i rysunek są bardzo różne.

Występują najróżniejsze odmiany – jaspis egipski, pasiasty, krajobrazowy czy mokait.

Jaspis jest nieprzezroczysty, jego barwy mogą być różne, czerwień może przenikać się z brązem, szaroniebieski z zielenią.  Niekiedy wykazują rysunek przypominający różne krajobrazy, kwiaty, budowle, a także skórę zebry, leoparda, tygrysa bądź umaszczenie psa dalmatyńczyka. Twardość wynosi 6,5 – 7 w skali Mohsa.

Od pradawnych czasów jaspis określany jest matką wszystkich kamieni szlachetnych. Ze względu na drzemiącą w nim ogromną energię, zawsze przypisywano mu magiczne działanie. Indianie używali go do zaklinania deszczu, Egipcjanie wykonywali z niego skarabeusze, a Grecy widzieli w nim kamień płodności i seksualnych uciech.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Jaspis odpowiada za silną wolę. Tworzy też więź między człowiekiem, a naturą.

  • Działania lecznicze

Jaspis zalecany jest przede wszystkim tym, którzy chcą zregenerować swoje siły po ciężkiej chorobie lub operacji. Kamień ten zapewnia wewnętrzną równowagę i harmonię. Sprzyja zrozumieniu innych ludzi i ich spraw. Jaspis jest pomocny we wszystkich dolegliwościach żołądkowo-jelitowych (pomaga przy nudnościach oraz osobom walczących z nadwagą). Dobrze wpływa na ciążę i sprzyja seksualności.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl