Kwarc różowy

0
Kwarc różowy

Kwarc różowy (różenin)

  • Występowanie

Najpiękniejsze okazy kwarcu różowego spotykane są w Brazylii, wysoko ceniony kamień pochodzi też z Madagaskaru, USA, Rosji i Kazachstanu. W Polsce spotykany jest w Górach Sowich i Izerskich.

  • Warto wiedzieć

Różowa, różowoczerwona lub rzadziej brzoskwiniowa, przezroczysta do przeświecającej odmiana kwarcu. Na jego barwę wpływ mają śladowe domieszki manganu lub tytanu. Niekiedy wykazuje zjawisko asteryzmu (efekt przypominający kształtem promienistą, jasną gwiazdę), wywołane przez bardzo drobne wrostki rutylu. Jego twardość wynosi 7 w skali Mohsa.

Kwarc różowy cieszy się dużym uznaniem kolekcjonerów oraz znajduje szerokie zastosowanie jako kamień ozdobny i jubilerski. Służy do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych oraz biżuterii.

Kwarc różowy jest dosyć często opalizujący.

Kamienie mają tendencję do tracenia barwy w wyniku ogrzewania (nie powinno się ich trzymać na słońcu), a wskutek napromieniowania czernieją.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Według legend podobno to Amor podarował ten kamień mieszkańcom Ziemi, a w średniowieczu uważano, że ułatwi młodym dziewczętom znalezienie męża.

Kwarc różowy służy pomocą w trudnych problemach sercowych, sprzyja budowaniu zaufania i miłości bliźniego.  Otwiera serce i rozwija wyobraźnię noszącej go osoby. Kwarc różowy to znakomity prezent dla tych, których przyjaźń chcemy utrzymać lub umocnić. To kamień ludzi młodych i artystów. Pomaga osobom, które mają trudności z zaufaniem innym lub noszą w sobie urazę, winę lub strach w wyniku dotychczasowych doświadczeń.

  • Działania lecznicze

Kwarc różowy łagodzi bóle głowy i napięcie mięśni w rejonie karku. Jego łagodzące właściwości pomagają także w walce ze stresem. Kwarc różowy sprzyja płodności i wspiera układ immunologiczny. Kwarc różowy przyspiesza gojenie się ran pooperacyjnych.

Osoby, które mają problem ze snem, powinny trzymać go blisko łóżka. Uważa się również, że ma zdolności neutralizacji szkodliwego elektro-smogu, dlatego powinien znajdować się obok komputera.

W sferze duchowej kamień ten służy miłości i czułości. Budzi entuzjazm dla rzeczy pięknych i zwiększa naszą zdolność empatii.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl