
- Występowanie
Najważniejsze złoże perydotów było na wyspie St.John’s na Morzu Czerwonym, obecnie niedostępnej dla zbieraczy. Kiedyś kamienie jubilerskie pochodziły głównie z okręgu Mogok w Birmie, obecnie 80% wydobywa się w USA, w Arizonie. Kryształy i otoczaki występują w Norwegii, Australii i Brazylii. Perydoty występują również na Antarktydzie oraz w meteorytach (zostały też znalezione w próbkach pyłu kosmicznego sondy Stardust).
- Warto wiedzieć
Perydot ma barwę butelkowozieloną i jest jubilerską odmianą oliwinu. Nazwa „perydot” używana jest głównie w Anglii, w innych krajach przezroczysty oliwin nazywany jest chryzolitem.
Przezroczyste odmiany oliwinu – chryzolit i perydot, mają barwy zielonawożółte, żółte lub oliwkowozielone. Najczęściej dla kamieni zielonych stosuje się nazwę perydot. Chociaż oliwiny są często spotykane, tak ich przezroczyste, zielone odmiany są bardzo rzadko spotykane.
Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:
- Znaczenie
Perydot to kamień dodający odwagi i sił do realizacji zamierzonych celów. Pobudza do kreatywności i działania poza schematami. Soczysty zielony kolor to mocna dawka energii, lekkości i spontaniczności.
- Działania lecznicze
Wg medycyny niekonwencjonalnej wpływa na układ krążenia, neutralizuje toksyny, reguluje przemianę materii. Przyspiesza proces rekonwalescencji i sprzyja regeneracji.
- Obróbka i pielęgnacja
W zależności od potrzeb perydot można płukać pod bieżącą zimną wodą. Położony następnie na słońcu, ponownie naładuje się energią.
- C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
- K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
- J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
- H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004