Rubin

0
Rubin
  • Występowanie

Należy do szczególnie atrakcyjnych i poszukiwanych kamieni kolekcjonerskich. Rubiny najwyższej jakości pochodzą z regionu Mogok w Birmie. Najwięcej rubinów pochodzi jednak z Tajlandii, lecz barwa ich jest mniej atrakcyjna, brunatno-czerwona, ciemniejsza niż kamieni z Birmy. Rubiny występują także w Tanzanii, Pakistanie, Afganistanie, Australii, Brazylii i Indiach.

  • Warto wiedzieć

Nazwa rubin pochodzi od greckiego słowa ruber – czerwony. Rubin jest odmianą korundu (tak jak szafir). Czysty korund jest bezbarwny, ale niewielkie domieszki innych pierwiastków nadają mu różne barwy. Rubin zawdzięcza swą wspaniałą, soczystą, czerwoną barwę śladowej domieszce chromu. Brązowy odcień nadaje natomiast żelazo, a purpurowy wanad. Skałą macierzystą zawierającą rubiny jest biały marmur. Rubin ma twardość  9 w skali Mohsa. Jest minerałem przezroczystym do nieprzezroczystego, o szklistym (po oszlifowaniu diamentowym) połysku. Ma barwę czerwoną, ciemnoczerwoną, różowoczerwoną, brunatnoczerwoną lub purpurową.

Rubinom nadaje się szlif fasetkowy lub kaboszonowy. Rubiny mogą zawierać wrostki rutylu w postaci krótkich igiełek. Kamienie takie mają szczególny jedwabisty połysk, a w oszlifowanych w formy kaboszonów widoczne są sześcioramienne gwiazdy (są to rubiny gwiaździste).

Od dawien dawna rubin był uważany za „kamień kamieni” i stosowany w celach leczniczych. Grecy z uznaniem obdarzyli go mianem „matki wszystkich kamieni szlachetnych”. Na wschodzie zaś, nazywano go „kroplą krwi z serca Matki Ziemi”. Rubin zawsze uchodził za kamień właściwy władcom, cesarzom i królom – z tego powodu zdobił niejedną koronę.

Rubiny należą do kamieni bardzo cenionych, ich wartość zależy od wielkości kamieni (wielkie rubiny są bardzo rzadkie) i barwy szlifowanego rubinu. Nierzadko cena jednego karata przewyższa cenę brylantu.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Rubin jest symbolem miłości, ale także wielkiej namiętności, której towarzyszy prawdziwe uczucie. Czerwony, ciepły żar tego kamienia pomaga we wszelkich procesach oczyszczania i sprzyja wewnętrznej harmonii.

  • Działania lecznicze

Rubin pomaga w zwalczaniu gorączki, reguluje cyrkulację krwi, wzmacnia serce i system krwionośny. Wpływa na szybszą regenerację organizmu po chorobach, w szczególności po zawale serca. Zwiększa wrażliwość osób pozostających w związku partnerskim. Odpowiada za radość życia i pozytywne myślenie oraz chroni przed nieszczęściem.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl