Spinel

0
Spinel
  • Występowanie

Kamień ten jest rozpowszechniony przede wszystkim w Szwecji, na Sri Lance i USA. Czarne spinele znajdowane są w pobliżu Wezuwiusza we Włoszech.

  • Warto wiedzieć

Spinel wywodzi swą nazwę od greckiego słowa spinther co można przetłumaczyć jako ‚iskrzyć’ (nawiązując co charakterystycznego blasku oszlifowanych, szlachetnych ich odmian). Możliwe też, że nazwa spinel pochodzi od łacińskiego słowa spina oznaczającego ‚cierń’ (ze względu na często spotykany ostrokrawędzisty kształt tych minerałów. Jego twardość wynosi 8 w skali Mohsa.

Spinel należy do poszukiwanych, wysoko cenionych kamieni szlachetnych. Spinele szlachetne – to najczęściej przezroczyste odmiany odznaczające się atrakcyjnym zabarwieniem: czerwony (spinel rubinowy), różowym, zielononiebieskim, zielonym (cejlonit), ciemno zielonym (pleonast), żółtym, pomarańczowym (rubicel) lub fiołkowo-różowym.

Barwa spinelu jest czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, fioletowa, brunatna, aż do czarnej. Połysk szklisty aż do matowego. Spinel występuje w całej gamie przezroczystości, od pełnej przejrzystości do nieprzezierności. Spinel niemal zawsze tworzy wyraźne, dobrze wykształcone kryształy. Spinele mają szklisty połysk i można je dobrze polerować.

Znane są piękne spinele wielkości paruset karatów, olbrzymim prawie 400-karatowym spinelem był czerwony kamień w koronie carycy Katarzyny II (prawdopodobnie pomylono go z rubinem).

Dzięki dużej twardości i odporności na czynniki chemiczne, spinele mogą zachować się w złożach wtórnych, dzięki czemu często wydobywane są z piasków i żwirów, razem z rubinami, szafirami i innymi kamieniami szlachetnymi.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Spinel symbolizuje wytrwałość w dążeniu do celu, przyciąga miłość i okazuje się przydatny w jej pielęgnowaniu. Pomaga także przetrwać smutek i żałobę.

Spinel jest źródłem energii niezbędnej do przezwyciężenia kryzysów w życiu prywatnym i zawodowym.

  • Działania lecznicze

Kamień ten przynosi ulgę we wszelkiego rodzaju stanach zapalnych, dolegliwościach żołądkowych i jelitowych.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl