Szmaragd

0
Szmaragd
  • Występowanie

Najwspanialsze na świecie szmaragdy wydobywa się w kopalniach w Kolumbii. Kamienie te można również znaleźć w Brazylii, na Madagaskarze, w Zimbabwe, RPA, Tanzanii, Rosji, Indiach, USA i Australii.

  • Warto wiedzieć

Szmaragd jest najbardziej znaną odmianą berylu. Nazwa wywodzi się od greckiego słowa „smaragdus”, które oznacza zielony kamień. Barwa szmaragdu i inkluzje świadczą o jego pochodzeniu. Szmaragdy z Kolumbii mają głęboką zieloną barwę; kamienie z Brazylii zabarwione są jasnożółtawozielono; te z Australii są przeważnie blade i z silnymi skazami; większe kryształy z Afryki Południowej są zwykle zmętniałe i z brązowymi wrostkami; szmaragdy z Zimbabwe mają wspaniałą zieloną barwę, a kamienie indyjskie mają charakterystyczne przecinkowate wrostki. Twardość 7,5 – 8 w skali Mohsa. Połysk szklisty.

Wspaniały szmaragd z wygrawerowanym swoim portretem, nosiła podobno Kleopatra.

Do najważniejszych szlachetnych odmian berylu należą: zielony – szmaragd, niebieskozielony – akwamaryn, żółty – heliodor, różowy – morganit oraz bezbarwny – goszenit.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Szmaragd ma niezwykłe działanie w procesach regeneracyjnych. Uważany jest też za kamień miłości. Zielony kolor tego kamienia symbolizuje nadzieję.

  • Działania lecznicze

Szmaragdy korzystnie działają przy osłabieniu pracy serca, w chorobach oczu, żołądka, reumatyzmie, w dolegliwościach tarczycy i zaburzeniach równowagi. Sprawdza się także przy bólach głowy, usuwa skurcze i napięcie mięśni w rejonie karku i szyi. W sferze zdrowia psychicznego sprzyja w osiągnięciu wewnętrznej harmonii, pozwala także rozkwitać miłości i czuwa nad nią. Chroni w podróżach.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl