Tanzanit

0
Tanzanit
  • Występowanie

Minerał ten został odkryty w 1967 roku przez hinduskiego poszukiwacza kamieni Manuela de Souza. Jedyne złoża tanzanitów występują w Tanzanii w rejonie Arusha i Moshi. Przez to kamień ten jest bardzo rzadki, a jego złoża szybko się kurczą – szacuje się, że w tym tempie ostatnie tanzanity zostaną wydobyte za 20-30 lat. Kamień ten jest 1000 razy rzadszy niż diament.

  • Warto wiedzieć

Tanzanit to odmiana zoisytu, obejmująca kryształy o odcieniach niebieskich i fioletowo-niebieskich. Najwyższej klasy tanzanity są najciemniejsze (od ultramaryny do barwy szafirowej), ale okazy jaśniejsze są równie atrakcyjnymi i cenionymi kamieniami jubilerskimi. Niektóre oszlifowane kaboszony przejawiają efekt kociego oka.

Pierwsi odkrywcy tanzanitów pomylili je z szafirami, stąd do dziś pojawia się błędna nazwa tanzanitów jako szafirów Meru. Nazwę tym kamieniom nadała jednak amerykańska firma jubilerska Tiffany. Tanzanity rozsławiła głównie Elizabeth Taylor, która bardzo lubiła dodawać je do swoich kreacji. Biżuteria z tanzanitem to także wybór Penelope Cruz czy Cate Blanchett.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Kamień ten polecany jest osobom o silnej empatii, intelektualistom i wrażliwym emocjonalnie. Tanzanit dedykowany jest nauczycielom, terapeutom i doradcom. To symbol miłości i udanego życia. Jako wyjątkowy kamień o silnym działaniu jest szczególnie polecany jako kamień do pierścionków zaręczynowych.

  • Działania lecznicze

W medycynie niekonwencjonalnej tanzanitom przypisuje się właściwości zmniejszania napięcia psychicznego, ciśnienia ocznego czy poprawiania kondycji skóry.

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  2. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl