Turmalin

0
Turmalin
  • Występowanie

Turmaliny można spotkać m.in. w austriackim Zillertal i Tyrolu, w Anglii, Kenii i na Madagaskarze. Występują także w Australii i Sri Lance.

  • Warto wiedzieć

Chyba żaden inny kamień szlachetny nie ma tak wielu różnych barw jak turmalin. Jego twardość wynosi 7-7,5 w skali Mohsa. Zależnie od barwy najważniejsze odmiany szlachetne turmalinów noszą nazwę: rubelit – różowy do czerwonego, apiryt – barwy brzoskwiniowej, werdelit – zielony, indygolit – niebieski i szeszerl (szerlit) – czarny.

 


Dla mnie kamienie mają taką moc jaką sami im nadamy, ale tysiące lat obcowania z nimi pozwoliły ludziom wierzyć w niektóre ich magiczne właściwości - poniżej krótki ich przegląd:

  • Znaczenie

Turmalin odpowiada za przyjaźń, bogactwo i miłość. Zaliczany jest do klasycznych kamieni słonecznych, przyciągających przyjaźnie i inspirację.

  • Działania lecznicze

Turmalin ma właściwości obniżania gorączki, łagodzenia oparzeń i dolegliwości dróg oddechowych. Okazuje się być pomocny także przy przeziębieniach i zawrotach głowy. W sferze ducha chroni przed negatywną energią i uczy cierpliwości. Chroni przed zazdrością, nieufnością i egoizmem. Pomaga w przyjaźni i sprzyja zachowaniom ułatwiającym porozumienie.

  • Obróbka i pielęgnacja

Z powodu ogromnej różnorodności barw kamień ten jest doskonałym materiałem do wyrobu eleganckiej biżuterii o niepowtarzalnym bogactwie tonów i odcieni. W zależności od potrzeb turmalin można płukać raz na 2 tygodnie pod bieżącą letnią wodą. Położony następnie na słońcu, ponownie naładuje się energią.

 

 

  1. C. Hall‚ Szlachetne i ozdobne kamienie. Zwięzły opis i identyfikacja, Publicat (ISBN: 83-8515-242), Poznań, 2006
  1. K. Maślankiewicz‚ Kamienie szlachetne, Wydawnictwa Geologiczne (ISBN: 83-2200-299-8), Warszawa, 1987
  1. J. Żaba‚ Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów, wyd. Videograf (ISBN: 978-83-7835-297-6), Mikołów, 2014
  1. H.M. Geiss‚ Lecznicze właściwości kamieni szlachetnych, wyd. Klub dla Ciebie (ISBN: 978-83-7404-110-2), Warszawa, 2004

 

Wasze opinie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl